Tu cat timp stai cu tine, doar cu tine?

Te rog tine minte un lucru: ca ceea ce vezi la exterior e o manifestare a interiorului tau, iar daca vrei o viata frumoasa, implinita, fa tot posibilul ca interiorul sa fie vindecat, implinit, fericit.

Voi incepe cu intrebările Tu cat timp stai cu tine, doar cu tine?

Si aici nu ma refer ca ai facut o baie si te-ai relaxat sau te-ai plimbat prin natura si ai admirat frumusetea toamnei.

Eu ma refer la cat timp stai cu tine si te intrebi ce se petrece cu tine? De ce ai reacționat in acel mod sau care a fost motivul pentru care nu ai reusit? Sau oare de ce m-am certat cu x? Ce a facut persoana x de a trezit in mine acea reactie, sau cum sunt eu cand sunt intelegator? Ce m-a facut sa am atitudinea respectiva in situatia x?..

La asta ma refer…la a sta cu tine si a te cunoaste, la a vedea ce se ascunde in spatele unei provocari sau a unui comportament, la a descoperi ce-ti provoaca placere, ce nu iti place, ce te face fericit, ce iti anima sufletul. Oare de ce a atat de greu sa facem asta?

Observ de cativa ani comportamentul meu, al oamenilor din jurul meu. Cred ca asta e una din cele mai des întâlnite „provocari”. Si cu toate asta stim prea bine ca daca ne-am cunoaste, ne-am vindeca traumele, ne-am defini valorile. Am rezolva multe provocari, n-am mai sta in relatii abuzive. N-am mai fi intr-o continua nemulțumire, n-am mai fi bolnavi, nu am mai „pune raul inainte”. Si sigur am trai o viata frumoasa si echilibrata, prospera, implinita…

Sunt multe de vindecat in noi si nu se vor vindeca de la sine. Asta ti-o pot garanta si nici nu va veni ziua in care sa ai chef. Nici asta nu se va intampla de la sine. Poti sa fugi, te poti ascunde, dar tot cu tine vei trai toata viata ta.

Sa nu-mi spui vreo scuza, ca tot scuza e.

Nu stiu daca stii, dar tu, eu, noi toti suntem fiinte spirituale care traiesc o experiență umana si nu invers. Iar ca ne aflam aici si acum nu e „din greseala”, jucam un rol foarte important aici si acum.

Poate-mi vei spune ca stii asta. Sau ca nu e adevarat. Sau ca tu nu contezi si sa stii ca ai dreptare, indiferent de raspuns, ai dreptate.

De ce iti dau dreptate indiferent de raspuns, pentru ca e raspunsul tau, si e dat de gradul tau de conștientizare. Stii intrebarea de la inceput: Tu cat timp stai cu tine, doar cu tine? Raspunsul la aceasta intrebare e strans legat de gradul tau de conștientizare in ceea ce priveste viata.

Draga om frumos, stiu ca e mult de lucrat si poate nu stii de unde sa incepi, ai multe alte preocupari exterioare si lucrul cu tine poate e pe ultimul loc, dar te rog tine minte un lucru: ca ceea ce vezi la exterior e o manifestare a interiorului tau, iar daca vrei o viata frumoasa, implinita, fa tot posibilul ca interiorul sa fie vindecat, implinit, fericit.

Iti recomand instrumentul ce l-am creat, Game of Masks – Jocul Măștilor.

Are peste 200 de intrebari, din cele 8 arii ale vietii ( relatii, sanatate, familie, cariera, timp liber, spiritualitate, bani si convingeri limitative). Le-am conceput in asa fel incat sa te ajute sa te cunosti mai bine, sa te intelegi, sa descoperi unde ai de lucrat, sa observi cat de unic si genial esti si mai ales sa poti face asta si alaturi de cei dragi tie.

Il poti gasi pe site https://gameofmasks.online/produit/game-of-masks/, acolo ai toate informatiile necesare, si daca ai întrebari le astept cu mare drag.

Iti las unul dintre cartonasele Game of Masks preferate si astept cu nerabdare raspunsurile tale. Mai sunt inca 63 asemanatoare😉

Ana Grecu – Life Coach, specialist în Reprogramare mentala si Vindecare Emoțională prin tehnici NLP și in Analiză tranzacțională. Terapii alternative Reiki, La ho Chi si ThetaHealing, Hipnoza

Te invit si in grupul nostru de facebook Dezvolta-te si atinge-ti potentialul, ai likul aici https://www.facebook.com/groups/880631302318241

In sectiunea produsele noastre gasesti atat instrumentul Game of Masks, dar si alte evenimente sau ateliere. Aici ai linkul https://gameofmasks.online/produsele-noastre/

Daca vrei să te abonezi la articolele noastre, completează formularul de mai jos și te rog să-l distribui să ajungă la cât mai multe persoane.

Share the Post:

Alte articole

Acceptarea de sine

Cam asa procedam si noi, ne comparam cu altii si uitam ca suntem unici. Nu mai exista altcineva la fel ca mine si nici ca tine si tocmai asta e farmecul nostru, unicitatea noastra. Dar din cauza educatiei, neincrederii in sine, lipsei iubirii de sine vrem sa fim altcineva, mai putin noi. Ii vedem pe ceilalti plini de calitati, in schimb la noi vedem in special defectele. Stiu ca ei multe defecte, la fel ca si mine si la fel ca si orice persoana de pe acest pamant si de aceea m-am gandit sa iti propun un exercitiu.

Read More

HARTA LUĂRII DE DECIZII MAI BUNE

Tu cât ești de mulțumit de calitatea deciziilor din viața ta? Dacă răspunsul este „nu prea„ îți recomand să pui în aplicare HARTA LUĂRII DE DECIZII MAI BUNE. Postasem zilele trecute o recomandare de carte, si anume cartea „DA sau NU – Ghidul deciziilor eficiente” de Spencer Johnson. Astăzi m-am gândit să scriu câteva rânduri despre aceasta carte si sa împărtășesc cu voi câteva idei valoroase cu care am rămas din ea. Mai jos vă las harta pe care personajul principal și-a făcut-o și pe care eu deja am început să o aplic atunci când iau hotărâri și am observat la mine că ajută mult.

Read More

3 întrebări esențiale pentru a-ți crea o viață mai bună !

Si ajungem la o anumita varsta si ne privim inapoi viata si ne dam seama ca am fi vrut sa fi facut ceva diferit, ceva ce ne-ar fi adus implinire si satisfactie profesionala si mai multi bani, de ce nu. Un gând foarte comun intalnit de mine atat la prieteni, cat si la clientii cu care lucrez este: „Mi-aș fi dorit să fi putut face altceva, dar nu am știut niciodată cu adevărat ce vreau să fac.”

Read More

Diferențele între egoism și iubirea de sine

În articolul de astăzi m-am gândit să scriu despre care sunt diferențele între egoism și iubirea de sine. Am întâlnit de foarte multe ori ideea că dacă o persoană se pune pe primul loc în viața ei este egoistă și e total greșit din punctul meu de vedere. Faptul că te pui pe primul loc în viața ta denotă de fapt iubirea pe care ți-o porți și ți-o arăți ție însuți. Am lucrat mult cu mine să învăț să spun NU, să mă valorizez și să mă pun pe primul loc în viața mea.

Read More