Triunghiul dramatic – Victimă, Salvator și Persecutor

« Triunghiul Dramatic » si despre relatia de codependenta dintre cei trei implicati intr-un astfel de joc : Victima, Persecutorul si Salvatorul. Ei bine, Triunghiul Dramatic nu mai este un joc de training. Este un joc inconstient si manipulativ la care recurgem pentru a ne implini niste nevoi mai degraba disfunctionale si pe care, sa vezi aici surpriza, nu vrem nici in ruptul capului sa le recunoastem ca atare.

« Triunghiul Dramatic » si despre relatia de codependenta dintre cei trei implicati intr-un astfel de joc : Victima, Persecutorul si Salvatorul.

Ei bine, Triunghiul Dramatic nu mai este un joc de training. Este un joc inconstient si manipulativ la care recurgem pentru a ne implini niste nevoi mai degraba disfunctionale si pe care, sa vezi aici surpriza, nu vrem nici in ruptul capului sa le recunoastem ca atare.

« Triunghiul Dramatic » si despre relatia de codependenta dintre cei trei implicati intr-un astfel de joc : Victima, Persecutorul si Salvatorul.

Ei bine, Triunghiul Dramatic nu mai este un joc de training. Este un joc inconstient si manipulativ la care recurgem pentru a ne implini niste nevoi mai degraba disfunctionale si pe care, sa vezi aici surpriza, nu vrem nici in ruptul capului sa le recunoastem ca atare.

« Victima nu este de fapt atat de neajutorata pe cat se crede, salvatorul nu ajuta atat de mult pe cat pare, iar persecutorul nu are o plangere valida »De multe ori am observat la mine, cat si la altii ca jucam aceste roluri, intro mai mare sau mai mica masura, fara sa fim constienti de ele si tot repetam scenariul.

Eu, spre exemplu intram intr-o relatie ( de orice fel) din pozitia de salvator, de parca victima, cealalta persoana, nu ar fi putea singura sa-si satisfaca nevoile, sa-si rezolve problemele si va spun sincer ca nici pe mine si nici pe ea nu a ajutat-o acea experienta.Va voi descrie in continuare fiecare rol, asa veti putea vedea daca va identificatie cu vreunul, si daca da care este modul prin care puteti iesi.

Triunghiul dramatic – Victimă, Salvator și Persecutor:

Persecutorul – El e cel care acuza, critica, ataca, nedreptateste, el e cel autoritar. Persecutorul simte nevoia de a avea intotdeauna dreptate, de a castiga si cel mai adesea este inflexibil. Persecutorul este agresiv si are un mod excellent de a-i convinge pe ceilalti sa face ce vrea el.

Salvatorul – Este cel care ajuta pe toata lumea, chiar daca nu se pricepe sau ceilalti au nevoie de asta. Pare autentic şi raţionalizează ceea ce face spunând că ii pasă de cei din jur. Salvatorul are nevoie de asta, altfel s-ar simti vinovat, de cele mai multe ori salvatorul incurajeaza victimele sa ramana in acel rol. Stii ca joci acest rol daca te afli mereu acolo unde oamenii nu ti-o cer, preferi sa rezolvi problemele altora decat pe ale tale si te simti indreptatit pentru ce ai facut pentru ceilalti.

Victima – In analiza tranzactionala am invatat ca victima face jocurile, pentru ca fara ea atat persecutorul cat si salvatorul ar soma. Victima cauta mereu 3 lucruri : pe cineva sub aripa caruia sa se poata ascunde, pe cineva spre care sa arate cu degetul si evita sa isi asume raspunderea pentru propriile actiuni sau inactiuni. Cuvintele preferate ale victimei sunt « bietul de mine ». iti dai seama daca joci rolul victimei daca obisnuiesti sa te scuzi mai mereu, te pierzi in relatiile pe care le ai, simti ca nu valorezi nimic daca nu esti iubit sau iti este greu sa ceri ceea ce iti doresti.

Triunghiul dramatic – Victimă, Salvator și Persecutor

In triunghiul dramatic, exista doar un singur final, si anume, al pierderii pentru ambele persoane, nu exista castig, atat tu cat si cealalta persoana pierdeti.

Solutia este sa iesi din aceste roluri adoptand al patrulea rol, cel de ADULT.

Cum faci asta ?

1. Prin constientizare

2. Prin asumarea propriei raspunderi

3. Prin raspunsuri non-defensive

Stiu ca este mult de lucrat cu noi, dar acum avem atatea unelte. Spor si daca va pot fi de folos va astept la o sesiune de coaching.

Ana Grecu – Master Coach, specialist in Reprogramare mentala prin tehnici NLP si Analiza tranzacțională.

Te invit si in grupul nostru de facebook Dezvolta-te si atinge-ti potentialul, ai likul aici https://www.facebook.com/groups/880631302318241

In sectiunea produsele noastre gasesti atat instrumentul Game of Masks, dar si alte evenimente sau ateliere. Aici ai linkul https://gameofmasks.online/produsele-noastre/

Share the Post:

Alte articole

Acceptarea de sine

Cam asa procedam si noi, ne comparam cu altii si uitam ca suntem unici. Nu mai exista altcineva la fel ca mine si nici ca tine si tocmai asta e farmecul nostru, unicitatea noastra. Dar din cauza educatiei, neincrederii in sine, lipsei iubirii de sine vrem sa fim altcineva, mai putin noi. Ii vedem pe ceilalti plini de calitati, in schimb la noi vedem in special defectele. Stiu ca ei multe defecte, la fel ca si mine si la fel ca si orice persoana de pe acest pamant si de aceea m-am gandit sa iti propun un exercitiu.

Read More

HARTA LUĂRII DE DECIZII MAI BUNE

Tu cât ești de mulțumit de calitatea deciziilor din viața ta? Dacă răspunsul este „nu prea„ îți recomand să pui în aplicare HARTA LUĂRII DE DECIZII MAI BUNE. Postasem zilele trecute o recomandare de carte, si anume cartea „DA sau NU – Ghidul deciziilor eficiente” de Spencer Johnson. Astăzi m-am gândit să scriu câteva rânduri despre aceasta carte si sa împărtășesc cu voi câteva idei valoroase cu care am rămas din ea. Mai jos vă las harta pe care personajul principal și-a făcut-o și pe care eu deja am început să o aplic atunci când iau hotărâri și am observat la mine că ajută mult.

Read More

3 întrebări esențiale pentru a-ți crea o viață mai bună !

Si ajungem la o anumita varsta si ne privim inapoi viata si ne dam seama ca am fi vrut sa fi facut ceva diferit, ceva ce ne-ar fi adus implinire si satisfactie profesionala si mai multi bani, de ce nu. Un gând foarte comun intalnit de mine atat la prieteni, cat si la clientii cu care lucrez este: „Mi-aș fi dorit să fi putut face altceva, dar nu am știut niciodată cu adevărat ce vreau să fac.”

Read More

Diferențele între egoism și iubirea de sine

În articolul de astăzi m-am gândit să scriu despre care sunt diferențele între egoism și iubirea de sine. Am întâlnit de foarte multe ori ideea că dacă o persoană se pune pe primul loc în viața ei este egoistă și e total greșit din punctul meu de vedere. Faptul că te pui pe primul loc în viața ta denotă de fapt iubirea pe care ți-o porți și ți-o arăți ție însuți. Am lucrat mult cu mine să învăț să spun NU, să mă valorizez și să mă pun pe primul loc în viața mea.

Read More