Diferențele între egoism și iubirea de sine

În articolul de astăzi m-am gândit să scriu despre care sunt diferențele între egoism și iubirea de sine. Am întâlnit de foarte multe ori ideea că dacă o persoană se pune pe primul loc în viața ei este egoistă și e total greșit din punctul meu de vedere. Faptul că te pui pe primul loc în viața ta denotă de fapt iubirea pe care ți-o porți și ți-o arăți ție însuți. Am lucrat mult cu mine să învăț să spun NU, să mă valorizez și să mă pun pe primul loc în viața mea.

În articolul de astăzi m-am gândit să scriu despre care sunt diferențele între egoism și iubirea de sine. Am întâlnit de foarte multe ori ideea că dacă o persoană se pune pe primul loc în viața ei este egoistă și e total greșit din punctul meu de vedere. Faptul că te pui pe primul loc în viața ta denotă de fapt iubirea pe care ți-o porți și ți-o arăți ție însuți.

Am lucrat mult cu mine să învăț să spun NU. Să mă valorizez și să mă pun pe primul loc în viața mea. Mai sunt încă momente când acest loc e ocupat de fiica mea de 3 ani Eva, dar recuperez in zilele următoare.

Înainte să precizez care sunt diferențele între egoism și iubirea de sine aș vrea să subliniez care este impactul Iubirii de sine asupra vieții personale :

1. Te pui pe primul loc și îi inspiri și pe ceilalți – este foarte important să ne punem pe primul loc în viața noastră, să ne cunoaștem și să ne îndeplinim nevoile

2. Trăiești în relații în care predomină iubirea – și asta fiindcă ți-ai stabilit granițele și le-ai comunicat și celorlalți și ai ieșit din relații toxice

3. Îți menții sănătatea fizică și psihică – mai ales cea psihică și nu mai lași oameni toxici în viața ta, nu te mai lași persecutat, mințit, înșelat

4. Accepți si iubești oamenii așa cum sunt – nu mai vrei să îi schimbi, ai înțeles că fiecare om e unic la fel cum ești și tu.

5. Îți stabilești granițe clare și recunoști ușor minciuna – nu iți mai este frica să spui NU

6. Trăiești stări pozitive de iubire, fericire, bucurie, încredere.

Atunci când ne iubim pe noi viața noastră capătă alt sens și trăim în armonie cu cine suntem noi de fapt. Ne acceptam, încrederea și respectul de sine crește, ne atingem mai ușor obiectivele și ne place viața noastră.

Mai jos ai câteva diferențe între ce este egoismul și ce este iubirea de sine. Astfel poți face o analiza a ta si sa vezi unde te afli si unde vrei să ajungi.

1. Atunci când ești egoist pui interesele proprii în detrimentul intereselor celorlalți. În schimb, atunci când te iubești pe sine interesele proprii sunt in corelație cu interesele celorlalți.

2. Egoistul caută nod în papură celorlalți și sieși sau se poziționează superior. În schimb persoanele care se iubesc pe sine se acceptă așa cum sunt atât pe ele și îi acceptă și pe ceilalți așa cum sunt.

3. O altă diferență este că o persoană egoistă se devalorizează, renunță la sine, trăiește în frică și de cele mai multe ori nu o interesează de ceilalți. În schimb cel ce se iubește pe sine se valorizează, se prețuiește, îl interesează de impactul asupra altora.

4. Egoistul caută să îi controleze pe ceilalți, în schimb persoana care se iubește pe sine le acordă libertate celorlalți.

5. Egoistul are așteptări de la ceilalți, ca ei să facă după cum el spune. În schimb persoana care se iubește pe sine le permite celorlalți să fie ei înșiși

6. Egoistul învinovățește, suferă, simte ură, poartă măști pentru a-și atinge scopul spre deosebire de o persoană care se iubește pe sine care rămâne detașată și înțelege natura umană și în același timp este autentic și își exprimă stările interioare cu blândețe și calm

7.  Egoistul nu are de cele mai multe ori empatie, apreciere, încredere în sine și în ceilalți, respect și iertare. În schimb o persoană care se iubește pe sine are empatie, își exprimă aprecierea și apreciază lucrurile, oamenii din jurul său, are încredere și respect în ea și în ceilalți, își cere iertare și se iartă și pe ea însăși.

Sunt multe diferențe între o persoană care este egoistă și una care se iubește pe sine și le poți observa și tu mai sus.

În continuare am pentru tine un exercițiu. Și anume să iei fiecare din acele diferențe și să te observi tu pe tine. Cum ești ? Ce anume ai schimba și care ar fi primii pași pentru a începe acele schimbări?

Ia un caiet și notează tot ce ai observat la tine și ce vrei să lucrezi cu tine în următoarea perioadă pentru a ajunge să te iubești pe tine și să te pui pe primul loc în viața ta.

Ana Grecu – Life Coach, Terapeut Eft si Nlp, Trainer

Mai multe articole de dezvoltare personală găsești aici https://gameofmasks.online/articole/

Te invit si in grupul nostru de facebook Dezvolta-te si atinge-ti potentialul, ai likul aici  https://www.facebook.com/groups/880631302318241

In sectiunea produsele noastre gasesti atat jocul de dezvoltare personala Game of Masks pe care l-am creat, dar si alte evenimente sau ateliere organizate de mine. Aici ai linkul https://gameofmasks.online/produsele-noastre/

Share the Post:

Alte articole

Puncte forte vs puncte slabe

Viata poate fi usoara si frumoasa si cred ca doar de noi depinde cum o traim si de aceea cred ca daca ti-ai identifica punctele forte, abilitatile, dar si punctele slabe alta va fi calitatea vietii tale. Spun asta pentru ca e mai usor sa ai o slujba sau o firma in care sa iti folosesti abilitatile tale si altfel vei da rezultate mai bune si vei fi mult mai entuziasmat, mai pozitiv, si nu intr-un loc de munca in care sa te chinui sa duci la indeplinire zilnic o munca pentru care nu ai nici abilitate.

Read More

Cum să-ți materializezi visele/obiectivele mai repede

Gândește-te că a-ți îndeplini un vis este de fapt o călătorie, iar pe parcursul acesteia vei învăța foarte multe lucruri despre tine, dar și despre lume, vei dobândi noi competențe, vei cunoaște oameni noi, dar vei avea și provocări dar astea te vor face mai puternic, mai încrezător și mai creativ. Și ține minte că cu cât amâni mai mult să lucrezi la obiectivele tale, la visele pe care le ai, cu atât te vei simți mai frustrat, mai neîncrezător în tine și în forțele tale, te vei simți descurajat, depresiv și anxios.

Read More

Eșecul e un pas către SUCCES

Succesul sau eșecul în viață se datorează doar ție. Indiferent de rezultat, este doar suma alegerilor făcute. Indiferent că ai succes sau ai eșuat (poate) te felicit dacă realizezi că totul ți se datorează doar ție, comportamentelor, alegerilor tale, faptul ca nu ai reușit să iei o hotărâre, acțiunilor sau inacțiunilor tale.

Read More