Simt că-mi fură identitatea

Zilele astea tot am avut întâlniri cu oameni necunoscuți, ba pe diferite șantiere, ba să semnez cu ei vreun contract sau să începem vreo colaborare. Pentru cei care nu știu am o societate de curățenie birouri, spatii comerciale in Bruxelles. Și m-am decis să împărtășesc cu voi ce am pățit prin intermediul articlolui Simt că-mi fură identitatea.

Știți cum e in perioada asta: mască, distanțare socială, protecție, dezinfectant. Ok am zis la toate, nu vreau să dezbat asta acum.

Dar azi, pentru prima data m-am simțit că cineva sau ceva mi-a furat identitatea și nu numai mie, dar și colaboratorului meu.

Acum vreo luna mă întâlnesc cu el să ii prezint oferta, iar săptămâna trecuta accepta și îmi trimite contractul semnat. Azi mă duc pe șantier să las produsele și să îi explic fetei ce are de făcut și acolo găsesc un tip, îl salut politicos și trec mai departe pe lângă el. Fiecare dintre noi cu mască pe față. După câteva minute de liniște, în care fiecare dintre noi își vedea de treaba lui, mă abordează și îmi spune mai cu jumătate de gură ca el e cel cu care m-am întâlnit acum o luna și cu care am semnat contractul.

Eu neștiind ce să-i spun, chiar nu l-am recunoscut și credeam ca e un salariat îi zic : « Aveai altă mască » și amândoi am început să râdem și să ne amuzăm pe seama asta.

A fost stânjenitor și comic și pentru mine, dar și pentru el.

Eu sunt vizuală și e ceva esențial să văd chipuri, să știu cum arată cel cu care vorbesc, să îi văd mișcările feței, zâmbetul.

În această perioadă faptul că nu văd chipuri e tare ciudat pentru mine și asta m-a pus pe gânduri. Acum purtăm o mască pe față de pânză, bumbac, și de multe ori nu ne convine, dar când purtăm alte măști cum e ?

Aici mă refer în viața de zi cu zi de câte ori ne ascundem după câte o mască și nu recunoaștem sau nu ne recunoaștem genialitatea sau unicitatea din noi și din alții, și facem tot posibilul să rămânem în « turmă ». Nu manifestăm adevăratul « Eu » si ne lăsăm conduși de măști și ne ascundem în mulțime. Știți, măști de genul : « nu pot », « nu știu », « trebuie »….

Eu simt că-mi fură identitatea

Azi am simțit că masca din material mi-a furat identitatea, dar eu oare câți ani am ascuns-o și încă o mai ascund și tare sunt convinsă că și tu faci la fel.

Mă gândeam și la simpla întrebare : « Ce mai faci ? » cât de mecanic e răspunsul « bine » și cât de bine ne ascundem în spatele lui.

Cât de bine mai folosim și masca « facebook » și cât de perfectă e viața acolo și poate și noi încercam sa ne construim o viață plină de măști acolo. De parca dacă ai o zi proastă, sau nu ești în formă este ceva rău. Oricum sunt multe credințe limitative în legătura cu asta.

Sunt sigură că dacă te analizezi ai să descoperi la tot pasul că porți măști. De ce e oare atât de dificil să fim autentici, să lăsăm măștile jos și să fim noi, fără să ne fie frica să fim judecați, criticați, fără să credem ce e mai rău că se va întâmpla. Zilele trecute îmi spunea o prietenă că dacă ne împărtășește visul ei o s-o credem nebună. Până la urmă și-a făcut curaj și și-a împărtășit visul, era un vis. Eu o vedeam ajungând acolo și mai departe și am întrebat în grup dacă fetele o cred nebună pentru că are visul acesta și răspunsul a fost nu, am simțit mai mult încurajare și încredere.

E firesc să ne mai fie și frică sau să mai și greșim, suntem umani, avem dorințe și avem capacitatea de a le materializa. Și e normal să avem și zile mai bune, dar și zile proaste, și poate că e timpul să vezi dacă drumul pe care ai mers până acum e drumul tău și poate e cazul să îl schimbi. Ce-i oare cu atâtea bariere în mintea noastră, piedici, așteptați, renunțări la mijlocul drumului, măști și iar măști.

Pusesem zilele trecute pe facebook unul din cartonașele Game of Masks, iar pe el era un citat 

« Trăiește fiecare zi ca și cum ar fi ultima, pentru că una dine le chiar va fi». E al lui Jeremy Schwarty

Te rog să reflectezi la el și să începi să-ți trăiești viața fără atâtea măști – Autentic, Unic.

(Masca de pânză o poți păstra o perioada, protecție, amenzi)

E viața ta ! Trăiește-o, nu te preface doar, îi datorezi vieții asta, iți datorezi ție asta.

Oricât de mare e visul tău să știi că poti să îl realizezi, ai totul in tine. Doar ești o ființă spirituală care are o experiență umană și nu invers.

Ana Grecu – Life Coach, specialist în Reprogramare mentala si Vindecare Emoțională prin tehnici NLP și in Analiză tranzacțională. Terapii alternative Reiki, La ho Chi si ThetaHealing, Hipnoza

Te invit si in grupul nostru de facebook Dezvolta-te si atinge-ti potentialul, ai likul aici https://www.facebook.com/groups/880631302318241

In sectiunea produsele noastre gasesti atat instrumentul Game of Masks, dar si alte evenimente sau ateliere. Aici ai linkul https://gameofmasks.online/produsele-noastre/

Daca vrei să te abonezi la articolele noastre, completează formularul de mai jos:

Share the Post:

Alte articole

Life Coach: Ce este un Life Coach si cum te poate ajuta?

Coaching-ul este un parteneriat intre coach si client, in cadrul unui proces de provocare si stimulare a gandirii si creativitatii clientului, pentru a-l inspira in maximizarea potentialului sau personal si profesional ( definitie data de International Coaching Federation ICF). Coaching-ul este in esenta un dialog, o conversatie intre un coach si client intr-un context productiv, focalizat pe obtinerea de rezultate pentru client. Coaching-ul inseamna invatare, in care clientul poate incepe sa se autocorecteze, invatand cum sa-si schimbe propriul comportament si sa devina productiv prin crearea propriilor sale intrebari si raspunsuri.

Read More

Fii fericit Acum!

Încă mai aștepți ca circumstanțele tale exterioare să se schimbe înainte de a-ți permite să fii fericit? Cei mai mulți dintre noi avem idei preconcepute despre ceea ce ne-ar putea face fericiți și refuzăm să fim mulțumiți până când aceste lucruri nu se întâmplă. Parca ne punem fericirea pe pauza pana ajungem sa ne atingem un obiectiv si atunci de cele mai multe ori ne indreptam atentia spre un altul si tot asa. Fii fericit Acum!

Read More

11 pasi de actiune pentru o viata imputernicita

Zilele trecute citeam ca e atat de usor sa stam in zona de confort si chiar daca iesim putin de cele mai multe ori ne intoarcem tot acolo. Mai ales ca si corpul are anumite substante interne cu care s-a obisnuit si ne saboteaza si el, nu numai mintea cu limitarile ei, dar se poate sa avem viata pe care ne-o dorim. In articolul de mai jos gasesti 11 pasi de actiune pentru o viata imputernicita.

Read More

Cum să-mi îmbunătățesc relațiile?

Cum să-mi îmbunătățesc relațiile?De foarte multe ori am auzit persoane plângând-se de relațiile pe care le au cu ceilalți, fie că e vorba de relația cu partenerul de viată sau cu copii, cât și cu colegii, vecinii…iar numitorul comun în toate relațiile defectuoase era comunicarea ineficientă sau lipsa ei.

Read More
Scrie o scrisoare de dragoste tie însuti

Scrie o scrisoare de dragoste ție însuți!

Te-ai gândit vreodată să iți scrii ție însuți o scrisoare? Mai ales una de dragoste? Prima data când am auzit de acest exercițiu mi s-a părut ciudată ideea. Cum adică să scriu o scrisoare de dragoste pentru mine? și mai ales ce să scriu în ea? au fost întrebările pe care le-au auzit în capul meu, dar am primit câțiva pași care m-au îndrumat cum să o fac și asta iți voi lasă și eu în acest material.

Read More
Cele 7 motive din cauza cărora stăm pe loc

Cele 7 motive din cauza cărora stăm pe loc

Trec zile, săptămâni, ani și acea clipă în care crezi ca ești pregătit, că poți nu vine niciodata, iar la un moment dat e prea târziu, se termină viața. Fă acum ce poți face acum și nu mai amâna la nesfârșit, căci nu va veni niciodată clipa când ai să fii pregătit/ă.

Read More