Simt că-mi fură identitatea

Zilele astea tot am avut întâlniri cu oameni necunoscuți, ba pe diferite șantiere, ba să semnez cu ei vreun contract sau să începem vreo colaborare. Pentru cei care nu știu am o societate de curățenie birouri, spatii comerciale in Bruxelles. Și m-am decis să împărtășesc cu voi ce am pățit prin intermediul articlolui Simt că-mi fură identitatea.

Știți cum e in perioada asta: mască, distanțare socială, protecție, dezinfectant. Ok am zis la toate, nu vreau să dezbat asta acum.

Dar azi, pentru prima data m-am simțit că cineva sau ceva mi-a furat identitatea și nu numai mie, dar și colaboratorului meu.

Acum vreo luna mă întâlnesc cu el să ii prezint oferta, iar săptămâna trecuta accepta și îmi trimite contractul semnat. Azi mă duc pe șantier să las produsele și să îi explic fetei ce are de făcut și acolo găsesc un tip, îl salut politicos și trec mai departe pe lângă el. Fiecare dintre noi cu mască pe față. După câteva minute de liniște, în care fiecare dintre noi își vedea de treaba lui, mă abordează și îmi spune mai cu jumătate de gură ca el e cel cu care m-am întâlnit acum o luna și cu care am semnat contractul.

Eu neștiind ce să-i spun, chiar nu l-am recunoscut și credeam ca e un salariat îi zic : « Aveai altă mască » și amândoi am început să râdem și să ne amuzăm pe seama asta.

A fost stânjenitor și comic și pentru mine, dar și pentru el.

Eu sunt vizuală și e ceva esențial să văd chipuri, să știu cum arată cel cu care vorbesc, să îi văd mișcările feței, zâmbetul.

În această perioadă faptul că nu văd chipuri e tare ciudat pentru mine și asta m-a pus pe gânduri. Acum purtăm o mască pe față de pânză, bumbac, și de multe ori nu ne convine, dar când purtăm alte măști cum e ?

Aici mă refer în viața de zi cu zi de câte ori ne ascundem după câte o mască și nu recunoaștem sau nu ne recunoaștem genialitatea sau unicitatea din noi și din alții, și facem tot posibilul să rămânem în « turmă ». Nu manifestăm adevăratul « Eu » si ne lăsăm conduși de măști și ne ascundem în mulțime. Știți, măști de genul : « nu pot », « nu știu », « trebuie »….

Eu simt că-mi fură identitatea

Azi am simțit că masca din material mi-a furat identitatea, dar eu oare câți ani am ascuns-o și încă o mai ascund și tare sunt convinsă că și tu faci la fel.

Mă gândeam și la simpla întrebare : « Ce mai faci ? » cât de mecanic e răspunsul « bine » și cât de bine ne ascundem în spatele lui.

Cât de bine mai folosim și masca « facebook » și cât de perfectă e viața acolo și poate și noi încercam sa ne construim o viață plină de măști acolo. De parca dacă ai o zi proastă, sau nu ești în formă este ceva rău. Oricum sunt multe credințe limitative în legătura cu asta.

Sunt sigură că dacă te analizezi ai să descoperi la tot pasul că porți măști. De ce e oare atât de dificil să fim autentici, să lăsăm măștile jos și să fim noi, fără să ne fie frica să fim judecați, criticați, fără să credem ce e mai rău că se va întâmpla. Zilele trecute îmi spunea o prietenă că dacă ne împărtășește visul ei o s-o credem nebună. Până la urmă și-a făcut curaj și și-a împărtășit visul, era un vis. Eu o vedeam ajungând acolo și mai departe și am întrebat în grup dacă fetele o cred nebună pentru că are visul acesta și răspunsul a fost nu, am simțit mai mult încurajare și încredere.

E firesc să ne mai fie și frică sau să mai și greșim, suntem umani, avem dorințe și avem capacitatea de a le materializa. Și e normal să avem și zile mai bune, dar și zile proaste, și poate că e timpul să vezi dacă drumul pe care ai mers până acum e drumul tău și poate e cazul să îl schimbi. Ce-i oare cu atâtea bariere în mintea noastră, piedici, așteptați, renunțări la mijlocul drumului, măști și iar măști.

Pusesem zilele trecute pe facebook unul din cartonașele Game of Masks, iar pe el era un citat 

« Trăiește fiecare zi ca și cum ar fi ultima, pentru că una dine le chiar va fi». E al lui Jeremy Schwarty

Te rog să reflectezi la el și să începi să-ți trăiești viața fără atâtea măști – Autentic, Unic.

(Masca de pânză o poți păstra o perioada, protecție, amenzi)

E viața ta ! Trăiește-o, nu te preface doar, îi datorezi vieții asta, iți datorezi ție asta.

Oricât de mare e visul tău să știi că poti să îl realizezi, ai totul in tine. Doar ești o ființă spirituală care are o experiență umană și nu invers.

Ana Grecu – Life Coach, specialist în Reprogramare mentala si Vindecare Emoțională prin tehnici NLP și in Analiză tranzacțională. Terapii alternative Reiki, La ho Chi si ThetaHealing, Hipnoza

Te invit si in grupul nostru de facebook Dezvolta-te si atinge-ti potentialul, ai likul aici https://www.facebook.com/groups/880631302318241

In sectiunea produsele noastre gasesti atat instrumentul Game of Masks, dar si alte evenimente sau ateliere. Aici ai linkul https://gameofmasks.online/produsele-noastre/

Daca vrei să te abonezi la articolele noastre, completează formularul de mai jos:

Share the Post:

Alte articole

Cele 7 etape ale iertării

Cele 7 etape ale iertării

Faptul că îl ierți pe celălalt este de fapt doar o etapă necesară pentru a te ierta pe tine însuti, iar acest proces de iertare este făcut pentru a te elibera. Este de asemenea important să realizezi că nu ai puterea de a ierta cu adevărat pe altcineva, doar acea persoană se poate ierta pe sine cu adevărat.

Read More

Puncte forte vs puncte slabe

Viata poate fi usoara si frumoasa si cred ca doar de noi depinde cum o traim si de aceea cred ca daca ti-ai identifica punctele forte, abilitatile, dar si punctele slabe alta va fi calitatea vietii tale. Spun asta pentru ca e mai usor sa ai o slujba sau o firma in care sa iti folosesti abilitatile tale si altfel vei da rezultate mai bune si vei fi mult mai entuziasmat, mai pozitiv, si nu intr-un loc de munca in care sa te chinui sa duci la indeplinire zilnic o munca pentru care nu ai nici abilitate.

Read More

Cum să-ți materializezi visele/obiectivele mai repede

Gândește-te că a-ți îndeplini un vis este de fapt o călătorie, iar pe parcursul acesteia vei învăța foarte multe lucruri despre tine, dar și despre lume, vei dobândi noi competențe, vei cunoaște oameni noi, dar vei avea și provocări dar astea te vor face mai puternic, mai încrezător și mai creativ. Și ține minte că cu cât amâni mai mult să lucrezi la obiectivele tale, la visele pe care le ai, cu atât te vei simți mai frustrat, mai neîncrezător în tine și în forțele tale, te vei simți descurajat, depresiv și anxios.

Read More

Eșecul e un pas către SUCCES

Succesul sau eșecul în viață se datorează doar ție. Indiferent de rezultat, este doar suma alegerilor făcute. Indiferent că ai succes sau ai eșuat (poate) te felicit dacă realizezi că totul ți se datorează doar ție, comportamentelor, alegerilor tale, faptul ca nu ai reușit să iei o hotărâre, acțiunilor sau inacțiunilor tale.

Read More