Priveste, zambeste si schimba-ti viața!

Adu-ți aminte de o intamplare in care te-ai infuriat. Rememoreaza mental filmul intamplarii. Este posibil sa te infurii din nou .......

   Poetul Henry Van Dyke spunea 

 „Timpul este prea Lent pentru cei ce Așteaptă

                        Prea Iute pentru cei ce se Tem

                        Prea Lung pentru cei care se Plang si

                        Prea Scurt pentru cei ce se Bucura ;

                             Dar pentru acei ce Iubesc,

                                    Timpul nu exista”

      Ce este timpul ? Pentru mine, eu personal il consider ca o masura, cu care pot sa vad schimbarile ce s-au petrecut la mine atat pe interior, cat si in exteriorul existentei mele.

Este ca o balanta; am reusit sa fiu mai bun decat eram eu anul trecut ? Ce am invatat nou, ce am aplicat in viata mea, cu ce m-a ajutat pe mine, pe alti, cum ma simt, cum arat, ce am facut in exterior, unde am fost, ce am mai luat, etc 

Am reusit sa privesc realitatea mai constient, nu ma mai judec cum o faceam odinioara si imi merge mai bine acum.

Sa nu uitam ca majoritatea celor care judeca, intai se judeca pe ei si apoi pe alti. Si in final, daca te uiti atent ai sa observi ca noi judecam si gandim din prisma unor programe care ne-au fost impregnate sau le-am copiat de la parinti, biserica, scoala si apoi din societate. Trist si  adevarat, dar tot ceea ce e impletit, poate fi si despletit. A fi constient , te ajuta sa gasesti solutii, dar a fi constient de cine esti tu cu adevarat te ajuta sa privesti altfel viata.

Pentru a-ti da seama cine esti tu cu adevarat, este nevoie sa cauti in interiorul tau, sa privesti ceea ce te oglindeste in exterior.

Lumea noastra exterioara este doar oglinda noastra.       

Modificand interiorul, adica felul de a fi, de a gandi, comportamente, reactii, lucrand constient, lumea exterioara se va modifica de la sine. Cert e ca nu se poate intampla peste noapte, dacat daca te trezesti altcineva a doua zi. E un adevarat maraton.

Te poate ajuta un mic exercitiu, cu conditia sa nu judeci. Poti si tu incerca, nu ai nimic de pierdut, doar de castigat.

 Adu-ți aminte de o intamplare in care te-ai infuriat. Rememoreaza mental filmul intamplarii. Este posibil sa te infurii din nou (depinde ce buton ti-a fost apasat), daca nu te-ai infuriat inseamna ca deja ai privit intamplarea din alta perspectiva. Acum, zambeste. Zambeste intentionat reia vizionarea mentala a intamplarii si in acelasi timp observa cu curiozitate acest film. Cand privesti cu curiozitate la o actiune, un lucru, o persoana uiti sa judeci, programele impregnate deja pana in structura moleculara, sunt inchise in acel moment. Fi un observator constient si curios. Priveste ca si cum nu tu ai fost implicat in acel eveniment, exact ca si cum ceea ce vezi e ceva normal, tot ceea ce vezi e bine.

Orice ‘’greseala’’ a ta sau a altora este un pas spre a creea ceva bun, pentru tine sau pentru altii. Adu-ti aminte ca pentru evolutie avem nevoie de experiente placute sau mai putin placute, este normal sa experimentam o gama larga de emotii pentru a ne da seama ce ni se potriveste mai bine. Gandeste-te ca tot ceea ce vezi, auzi, simti, mirosi, gusti e bun, dar poate nu pe placul tau. Cu siguranta vei alege ceea ce iti place sau ceea ce crezi tu ca este mai bun pentru tine. Priveste in acest mod si nimic nu-ti va mai parea eronat, si in plus nu vei mai arunca cu emotii nedorite bombardand universul si lumea ce te inconjoara. In primul rand te vei proteja pe tine de acele emotii nedorite care iti fac rau, te pot imbonlavi si chiar omori.

Nu judeca si vei fi plin de iubire, vei emana in jurul tau doar iubire neconditionata.

Fa acest exercitiu la inceput cu ochii inchisi si apoi exerseaza zi de zi in viata reala.

Schimbarile vor aparea incet, incet, in functie de cat de mult exersezi.

Cand simti ca te enervezi sau observi ca deja esti nervos, opreste-te o secunda, inspira adanc si zambeste. Mai tarziu vei cantari si momentul.

Exista si pericolul de a se umfla ego-ul in tine. Daca ai senzatia ca esti superior sau mai destept decat ceilalti, cazi in capcana egoului negativ. Daca simti compasiune, iubire esti pe drumul cel bun.   

 Cu acest exercitiu lucrez de ani buni si inca mai e de lucru. Ideea mi-a venit pe parcursul evolutiei mele personale, ca urmare a ceea ce am citit, a cursurilor facute, a experientei si  integrarii a ceea ce am invatat.

       Cu timpul am ajuns sa privesc din mai multe perspective si de a vedea in mai multe nuante in culori.

Schimbandu-mi doar  modul de a gandi, in  viata mea trecuta si actuala au aparut nenumarate experiente pozitive.

Zambeste, priveste si schimba-ti viata!

Mai multe articole de dezvoltare personală găsești aici https://gameofmasks.online/articole/

Te invit si in grupul nostru de facebook Dezvolta-te si atinge-ti potentialul, ai likul aici  https://www.facebook.com/groups/880631302318241

In sectiunea produsele noastre gasesti atat jocul de dezvoltare personala Game of Masks pe care l-am creat, dar si alte evenimente sau ateliere organizate de mine. Aici ai linkul https://gameofmasks.online/produsele-noastre/

Daca vrei să te abonezi la articolele noastre, completează formularul de mai jos:
Share the Post:

Alte articole

Acceptarea de sine

Cam asa procedam si noi, ne comparam cu altii si uitam ca suntem unici. Nu mai exista altcineva la fel ca mine si nici ca tine si tocmai asta e farmecul nostru, unicitatea noastra. Dar din cauza educatiei, neincrederii in sine, lipsei iubirii de sine vrem sa fim altcineva, mai putin noi. Ii vedem pe ceilalti plini de calitati, in schimb la noi vedem in special defectele. Stiu ca ei multe defecte, la fel ca si mine si la fel ca si orice persoana de pe acest pamant si de aceea m-am gandit sa iti propun un exercitiu.

Read More

HARTA LUĂRII DE DECIZII MAI BUNE

Tu cât ești de mulțumit de calitatea deciziilor din viața ta? Dacă răspunsul este „nu prea„ îți recomand să pui în aplicare HARTA LUĂRII DE DECIZII MAI BUNE. Postasem zilele trecute o recomandare de carte, si anume cartea „DA sau NU – Ghidul deciziilor eficiente” de Spencer Johnson. Astăzi m-am gândit să scriu câteva rânduri despre aceasta carte si sa împărtășesc cu voi câteva idei valoroase cu care am rămas din ea. Mai jos vă las harta pe care personajul principal și-a făcut-o și pe care eu deja am început să o aplic atunci când iau hotărâri și am observat la mine că ajută mult.

Read More

3 întrebări esențiale pentru a-ți crea o viață mai bună !

Si ajungem la o anumita varsta si ne privim inapoi viata si ne dam seama ca am fi vrut sa fi facut ceva diferit, ceva ce ne-ar fi adus implinire si satisfactie profesionala si mai multi bani, de ce nu. Un gând foarte comun intalnit de mine atat la prieteni, cat si la clientii cu care lucrez este: „Mi-aș fi dorit să fi putut face altceva, dar nu am știut niciodată cu adevărat ce vreau să fac.”

Read More

Diferențele între egoism și iubirea de sine

În articolul de astăzi m-am gândit să scriu despre care sunt diferențele între egoism și iubirea de sine. Am întâlnit de foarte multe ori ideea că dacă o persoană se pune pe primul loc în viața ei este egoistă și e total greșit din punctul meu de vedere. Faptul că te pui pe primul loc în viața ta denotă de fapt iubirea pe care ți-o porți și ți-o arăți ție însuți. Am lucrat mult cu mine să învăț să spun NU, să mă valorizez și să mă pun pe primul loc în viața mea.

Read More

Life Coach: Ce este un Life Coach si cum te poate ajuta?

Coaching-ul este un parteneriat intre coach si client, in cadrul unui proces de provocare si stimulare a gandirii si creativitatii clientului, pentru a-l inspira in maximizarea potentialului sau personal si profesional ( definitie data de International Coaching Federation ICF). Coaching-ul este in esenta un dialog, o conversatie intre un coach si client intr-un context productiv, focalizat pe obtinerea de rezultate pentru client. Coaching-ul inseamna invatare, in care clientul poate incepe sa se autocorecteze, invatand cum sa-si schimbe propriul comportament si sa devina productiv prin crearea propriilor sale intrebari si raspunsuri.

Read More