Priveste, zambeste si schimba-ti viața!

Adu-ți aminte de o intamplare in care te-ai infuriat. Rememoreaza mental filmul intamplarii. Este posibil sa te infurii din nou .......

   Poetul Henry Van Dyke spunea 

 „Timpul este prea Lent pentru cei ce Așteaptă

                        Prea Iute pentru cei ce se Tem

                        Prea Lung pentru cei care se Plang si

                        Prea Scurt pentru cei ce se Bucura ;

                             Dar pentru acei ce Iubesc,

                                    Timpul nu exista”

      Ce este timpul ? Pentru mine, eu personal il consider ca o masura, cu care pot sa vad schimbarile ce s-au petrecut la mine atat pe interior, cat si in exteriorul existentei mele.

Este ca o balanta; am reusit sa fiu mai bun decat eram eu anul trecut ? Ce am invatat nou, ce am aplicat in viata mea, cu ce m-a ajutat pe mine, pe alti, cum ma simt, cum arat, ce am facut in exterior, unde am fost, ce am mai luat, etc 

Am reusit sa privesc realitatea mai constient, nu ma mai judec cum o faceam odinioara si imi merge mai bine acum.

Sa nu uitam ca majoritatea celor care judeca, intai se judeca pe ei si apoi pe alti. Si in final, daca te uiti atent ai sa observi ca noi judecam si gandim din prisma unor programe care ne-au fost impregnate sau le-am copiat de la parinti, biserica, scoala si apoi din societate. Trist si  adevarat, dar tot ceea ce e impletit, poate fi si despletit. A fi constient , te ajuta sa gasesti solutii, dar a fi constient de cine esti tu cu adevarat te ajuta sa privesti altfel viata.

Pentru a-ti da seama cine esti tu cu adevarat, este nevoie sa cauti in interiorul tau, sa privesti ceea ce te oglindeste in exterior.

Lumea noastra exterioara este doar oglinda noastra.       

Modificand interiorul, adica felul de a fi, de a gandi, comportamente, reactii, lucrand constient, lumea exterioara se va modifica de la sine. Cert e ca nu se poate intampla peste noapte, dacat daca te trezesti altcineva a doua zi. E un adevarat maraton.

Te poate ajuta un mic exercitiu, cu conditia sa nu judeci. Poti si tu incerca, nu ai nimic de pierdut, doar de castigat.

 Adu-ți aminte de o intamplare in care te-ai infuriat. Rememoreaza mental filmul intamplarii. Este posibil sa te infurii din nou (depinde ce buton ti-a fost apasat), daca nu te-ai infuriat inseamna ca deja ai privit intamplarea din alta perspectiva. Acum, zambeste. Zambeste intentionat reia vizionarea mentala a intamplarii si in acelasi timp observa cu curiozitate acest film. Cand privesti cu curiozitate la o actiune, un lucru, o persoana uiti sa judeci, programele impregnate deja pana in structura moleculara, sunt inchise in acel moment. Fi un observator constient si curios. Priveste ca si cum nu tu ai fost implicat in acel eveniment, exact ca si cum ceea ce vezi e ceva normal, tot ceea ce vezi e bine.

Orice ‘’greseala’’ a ta sau a altora este un pas spre a creea ceva bun, pentru tine sau pentru altii. Adu-ti aminte ca pentru evolutie avem nevoie de experiente placute sau mai putin placute, este normal sa experimentam o gama larga de emotii pentru a ne da seama ce ni se potriveste mai bine. Gandeste-te ca tot ceea ce vezi, auzi, simti, mirosi, gusti e bun, dar poate nu pe placul tau. Cu siguranta vei alege ceea ce iti place sau ceea ce crezi tu ca este mai bun pentru tine. Priveste in acest mod si nimic nu-ti va mai parea eronat, si in plus nu vei mai arunca cu emotii nedorite bombardand universul si lumea ce te inconjoara. In primul rand te vei proteja pe tine de acele emotii nedorite care iti fac rau, te pot imbonlavi si chiar omori.

Nu judeca si vei fi plin de iubire, vei emana in jurul tau doar iubire neconditionata.

Fa acest exercitiu la inceput cu ochii inchisi si apoi exerseaza zi de zi in viata reala.

Schimbarile vor aparea incet, incet, in functie de cat de mult exersezi.

Cand simti ca te enervezi sau observi ca deja esti nervos, opreste-te o secunda, inspira adanc si zambeste. Mai tarziu vei cantari si momentul.

Exista si pericolul de a se umfla ego-ul in tine. Daca ai senzatia ca esti superior sau mai destept decat ceilalti, cazi in capcana egoului negativ. Daca simti compasiune, iubire esti pe drumul cel bun.   

 Cu acest exercitiu lucrez de ani buni si inca mai e de lucru. Ideea mi-a venit pe parcursul evolutiei mele personale, ca urmare a ceea ce am citit, a cursurilor facute, a experientei si  integrarii a ceea ce am invatat.

       Cu timpul am ajuns sa privesc din mai multe perspective si de a vedea in mai multe nuante in culori.

Schimbandu-mi doar  modul de a gandi, in  viata mea trecuta si actuala au aparut nenumarate experiente pozitive.

Zambeste, priveste si schimba-ti viata!

Mai multe articole de dezvoltare personală găsești aici https://gameofmasks.online/articole/

Te invit si in grupul nostru de facebook Dezvolta-te si atinge-ti potentialul, ai likul aici  https://www.facebook.com/groups/880631302318241

In sectiunea produsele noastre gasesti atat jocul de dezvoltare personala Game of Masks pe care l-am creat, dar si alte evenimente sau ateliere organizate de mine. Aici ai linkul https://gameofmasks.online/produsele-noastre/

Daca vrei să te abonezi la articolele noastre, completează formularul de mai jos:
Share the Post:

Alte articole

Fii fericit Acum!

Încă mai aștepți ca circumstanțele tale exterioare să se schimbe înainte de a-ți permite să fii fericit? Cei mai mulți dintre noi avem idei preconcepute despre ceea ce ne-ar putea face fericiți și refuzăm să fim mulțumiți până când aceste lucruri nu se întâmplă. Parca ne punem fericirea pe pauza pana ajungem sa ne atingem un obiectiv si atunci de cele mai multe ori ne indreptam atentia spre un altul si tot asa. Fii fericit Acum!

Read More

11 pasi de actiune pentru o viata imputernicita

Zilele trecute citeam ca e atat de usor sa stam in zona de confort si chiar daca iesim putin de cele mai multe ori ne intoarcem tot acolo. Mai ales ca si corpul are anumite substante interne cu care s-a obisnuit si ne saboteaza si el, nu numai mintea cu limitarile ei, dar se poate sa avem viata pe care ne-o dorim. In articolul de mai jos gasesti 11 pasi de actiune pentru o viata imputernicita.

Read More

Cum să-mi îmbunătățesc relațiile?

Cum să-mi îmbunătățesc relațiile?De foarte multe ori am auzit persoane plângând-se de relațiile pe care le au cu ceilalți, fie că e vorba de relația cu partenerul de viată sau cu copii, cât și cu colegii, vecinii…iar numitorul comun în toate relațiile defectuoase era comunicarea ineficientă sau lipsa ei.

Read More
Scrie o scrisoare de dragoste tie însuti

Scrie o scrisoare de dragoste ție însuți!

Te-ai gândit vreodată să iți scrii ție însuți o scrisoare? Mai ales una de dragoste? Prima data când am auzit de acest exercițiu mi s-a părut ciudată ideea. Cum adică să scriu o scrisoare de dragoste pentru mine? și mai ales ce să scriu în ea? au fost întrebările pe care le-au auzit în capul meu, dar am primit câțiva pași care m-au îndrumat cum să o fac și asta iți voi lasă și eu în acest material.

Read More
Cele 7 motive din cauza cărora stăm pe loc

Cele 7 motive din cauza cărora stăm pe loc

Trec zile, săptămâni, ani și acea clipă în care crezi ca ești pregătit, că poți nu vine niciodata, iar la un moment dat e prea târziu, se termină viața. Fă acum ce poți face acum și nu mai amâna la nesfârșit, căci nu va veni niciodată clipa când ai să fii pregătit/ă.

Read More
Cele 7 etape ale iertării

Cele 7 etape ale iertării

Faptul că îl ierți pe celălalt este de fapt doar o etapă necesară pentru a te ierta pe tine însuti, iar acest proces de iertare este făcut pentru a te elibera. Este de asemenea important să realizezi că nu ai puterea de a ierta cu adevărat pe altcineva, doar acea persoană se poate ierta pe sine cu adevărat.

Read More