Cum să-mi îmbunătățesc relațiile?

Cum să-mi îmbunătățesc relațiile?De foarte multe ori am auzit persoane plângând-se de relațiile pe care le au cu ceilalți, fie că e vorba de relația cu partenerul de viată sau cu copii, cât și cu colegii, vecinii…iar numitorul comun în toate relațiile defectuoase era comunicarea ineficientă sau lipsa ei.

Zilele trecute participasem la un atelier în care tema principală a fost Cum să-mi îmbunătățesc relațiile? și m-am gândit să împărtășesc cu voi câteva idei despre asta și voi începe cu un citat :

„Cea mai importantă nevoie de bază este nevoia de a înțelege și nevoia de a fi înțeles. Cea mai bună cale de a înțelege oamenii este să-i asculți.” – Ralph Nichols

De foarte multe ori am auzit persoane plângând-se de relațiile pe care le au cu ceilalți, fie că e vorba de relația cu partenerul de viată sau cu copii, cât și cu colegii, vecinii…iar numitorul comun în toate relațiile defectuoase era comunicarea ineficientă sau lipsa ei.

E foarte dificil, chiar imposibil să ai relații bune cu o persoană dacă nu comunici eficient cu ea, dacă nu înțelegi ce vrea să iți spună, iar ingredientul cheie este ascultarea.

Dacă ar fi să îți evaluezi pe o scară de la 1 la 10 a relațiilor din viața ta, care ar fi numărul? Cât ești tu de satisfăcut de relațiile tale? Cât ești tu de mulțumit de relația ta cu soțul/soția, părinții, copii tăim prietenii, colegii….?

Cred cu tărie în idee că dacă vrem să avem relații mai bune cu ceilalți în primul rând e necesar să ii ascultam, să înțelegem de fapt ce vor ei să ne spună și nu să tragem doar concluziile noastre.

Căci ceilalți nu sunt eu, ei nu au aceeași experiența de viață ca mine.

Cum să-mi îmbunătățesc relațiile? Ascultând

De-a lungul timpului am avut multe provocări la capitolul acesta. După ce am urmat cursul de coaching am înțeles ce e de fapt comunicarea și că doar ascultând cu urechile larg deschise și fără să judec sau să întrerup voi ajunge să comunic eficient cu ceilalți. Am învățat să las deoparte distragerile interne și externe. Să fiu pe deplin prezentă în timp ce cealaltă persoană vorbește, să am contact vizual cu ea și să îi ascult cuvintele ei.

Și dacă stai și te gândești puțin la ce iți dorești de fapt atunci când vorbești cu cineva este să fii ascultat, sa înțeleagă ce ii spui, nu să-ți dea niște sfaturi sau răspunsuri generale, doar de dragul de a ți le da. Am ceva timp de când am înțeles că întrebările sunt cel mai bun ingredient pentru de a înțelege ce vrea celălalt să imi spună și le folosesc foarte des.

Cu toții ne dorim să avem relații mai bune, să comunicam mai eficient, să ne conectam mai mult cu ceilalți și să fim ascultați. Si da, se poate. Sunt câțiva pași pe care ț-ii dau și care dacă-i urmezi vor face o mare diferența în relațiile tale.

Mai jos ai cei 5 pasi:

1. Atunci când asculți fii cu mintea deschisă și i-a în considerare mai multe aspecte ale acelei probleme, nu doar cele personale

2. Lasă deoparte ceea ce faci, uită-te la acea persoană cu care comunici și fii implicat în discuție pe deplin. Fii prezent în discuție, nu te uita pe facebook sau face altceva și nu te gândi în altă parte

3. Nu judeca, ci asculta obiectiv. Atunci când asculți fără să judeci ce spune/face cealaltă persoană creezi un spațiu de încredere și deschidere pentru cealaltă persoană și astfel comunicarea e mai deschisă, mai sinceră, mai apropiată

4. Ce-mi place mie cel mai mult : Pune întrebări. Întrebările sunt cel mai eficient mod de a înțelege pe deplin ce vrea cealaltă persoană să spună de fapt. E foarte important să înțelegem adevărata semnificație din spatele a ceea ce spune cealaltă persoana

5. Și una din capcanele în care mulți ani am căzut: Nu te gândi la ce vei spune în continuare, la ce vei întreba, la ce ai pățit și tu în legătură cu acel subiect și nu caută sfaturi. Nu știi dacă celălalt asta vrea: sfaturile tale, părerile tale. În schimb, fii atent la tot ceea ce spune persoana respectivă înainte să îți formulezi răspunsul.

Mai repet o data:

Cum să-mi îmbunătățesc relațiile? Ascultând

Aceste 5 reguli sunt reguli de aur din punctul meu de vedere. Si dacă vrei să ai relații mai bune cu ceilalți pune-le in practică cât de des posibil. Si ai să vezi o mare diferență față de cum sunt relațiile tale actuale, față de comunicarea actuală.

Ana Grecu – Life Coach, specialist în Reprogramare mentala si Vindecare Emoțională prin tehnici NLP și in Analiză tranzacțională. Terapii alternative Reiki, La ho Chi si ThetaHealing, Hipnoza

Te invit si in grupul nostru de facebook Dezvolta-te si atinge-ti potentialul, ai likul aici https://www.facebook.com/groups/880631302318241

In sectiunea produsele noastre gasesti atat instrumentul Game of Masks, dar si alte evenimente sau ateliere. Aici ai linkul https://gameofmasks.online/produsele-noastre/

Share the Post:

Alte articole

Acceptarea de sine

Cam asa procedam si noi, ne comparam cu altii si uitam ca suntem unici. Nu mai exista altcineva la fel ca mine si nici ca tine si tocmai asta e farmecul nostru, unicitatea noastra. Dar din cauza educatiei, neincrederii in sine, lipsei iubirii de sine vrem sa fim altcineva, mai putin noi. Ii vedem pe ceilalti plini de calitati, in schimb la noi vedem in special defectele. Stiu ca ei multe defecte, la fel ca si mine si la fel ca si orice persoana de pe acest pamant si de aceea m-am gandit sa iti propun un exercitiu.

Read More

HARTA LUĂRII DE DECIZII MAI BUNE

Tu cât ești de mulțumit de calitatea deciziilor din viața ta? Dacă răspunsul este „nu prea„ îți recomand să pui în aplicare HARTA LUĂRII DE DECIZII MAI BUNE. Postasem zilele trecute o recomandare de carte, si anume cartea „DA sau NU – Ghidul deciziilor eficiente” de Spencer Johnson. Astăzi m-am gândit să scriu câteva rânduri despre aceasta carte si sa împărtășesc cu voi câteva idei valoroase cu care am rămas din ea. Mai jos vă las harta pe care personajul principal și-a făcut-o și pe care eu deja am început să o aplic atunci când iau hotărâri și am observat la mine că ajută mult.

Read More

3 întrebări esențiale pentru a-ți crea o viață mai bună !

Si ajungem la o anumita varsta si ne privim inapoi viata si ne dam seama ca am fi vrut sa fi facut ceva diferit, ceva ce ne-ar fi adus implinire si satisfactie profesionala si mai multi bani, de ce nu. Un gând foarte comun intalnit de mine atat la prieteni, cat si la clientii cu care lucrez este: „Mi-aș fi dorit să fi putut face altceva, dar nu am știut niciodată cu adevărat ce vreau să fac.”

Read More

Diferențele între egoism și iubirea de sine

În articolul de astăzi m-am gândit să scriu despre care sunt diferențele între egoism și iubirea de sine. Am întâlnit de foarte multe ori ideea că dacă o persoană se pune pe primul loc în viața ei este egoistă și e total greșit din punctul meu de vedere. Faptul că te pui pe primul loc în viața ta denotă de fapt iubirea pe care ți-o porți și ți-o arăți ție însuți. Am lucrat mult cu mine să învăț să spun NU, să mă valorizez și să mă pun pe primul loc în viața mea.

Read More