11 pasi de actiune pentru o viata imputernicita

Zilele trecute citeam ca e atat de usor sa stam in zona de confort si chiar daca iesim putin de cele mai multe ori ne intoarcem tot acolo. Mai ales ca si corpul are anumite substante interne cu care s-a obisnuit si ne saboteaza si el, nu numai mintea cu limitarile ei, dar se poate sa avem viata pe care ne-o dorim. In articolul de mai jos gasesti 11 pasi de actiune pentru o viata imputernicita.

Astazi am vrut sa scriu initial despre altceva, dar pana la urma a iesit acest articol „11 pasi de actiune pentru o viata imputernicita „

Pe grupul de facebook „Dezvolta-te si atinge-ti potentialul” pun zilnic Inspiratia zilei, daca nu esti pe grup te invit cu drag. Aici ai link-ul https://www.facebook.com/groups/880631302318241

Inspiratia zilei de astazi este:

„Omul care muta un munte incepe prin a cara pietrele mici.”

Care sunt pietrele mici pe care ar fi necesar sa le muti acum?

De foarte multe ori ne gandim la un obiectiv sau visam sa realizam un vis, dar ne sperie complexitatea lui si renuntam sau amanam. Intr-un apel cu unul din mentorii mei l-am intrebat: „Care ar fi, dupa el, pasii ce-ar trebui sa-i fac, ca sa obtin x?” sau ceva de genul era intrebarea mea.

Si el mi-a raspuns ca de multe ori noi asteptam sau amanam pentru ca vrem sa facem un plan care sa cuprinda totii cei 100 de pasi pentru a ajunge sa realizam acel obiectiv. Dar nu e deloc asa. Cauta si identifica primul pas, pune-l in actiune si apoi de acolo identifica-l pe urmatorul si tot asa. Porneste de unde esti. Cu primul pas. Oricat de mic ar fi el si mergi mai departe. Iar daca pe parcurs pe impotmolesti cauta din nou primul pas. Nu astepta sa vezi tot tabloul si apoi sa pornesti din nou. Nu. Cauta sa mergi mai departe, schimba, corecteaza daca e ceva de corectat, dar cu perseverenta inainteaza.

Zilele trecute citeam ca e atat de usor sa stam in zona de confort si chiar daca iesim putin, de cele mai multe ori ne intoarcem tot acolo. Mai ales ca si corpul are anumite substante interne cu care s-a obisnuit si ne saboteaza si el, nu numai mintea cu limitarile ei. Dar se poate sa avem viata pe care ne-o dorim.

Iti voi lasa mai jos 11 pasi de actiune pentru o viata imputernicita. Acesti pasi ii pun si eu in practica si la mine dau rezultate foarte bune:
  • Citeste. In special carti de dezvoltare personala. Eu mi-am propus sa citesc cam o carte pe saptamana si asta ma ajuta sa inteleg mai bine viata, sa-mi gasesc limitarile, sa-mi dezvolt o serie de abilitati, iar cartile sunt un izvor de informatii.
  • Mediteaza. Meditez aproape zilnic si asta m-a ajutat sa imi linistesc mintea si corpul, sa ma vindec, sa-mi vindec si integrez copilul interior. Sunt multe meditatii ghidate me youtube pe diverse tematici.
  • Fa miscare! Fie plimbari lungi in natura sau la sala. Eu fac plimbari lungi in natura caci o iubesc si-mi place sa ma conectez cu ea, sa-i vorbesc, sa o ascult, sa-i simt mireasma. Asta ajuta mult la oxigenarea creierului, la silueta, la sanatate… Eu mi-am propus de mai bine de o luna sa fac zilnic minim 7000 de pasi si sa joc ping-pong de 4-5 ori pe saptamana.
  • Fa-ti regulat autovindecari. Eu am facut cateva initieri pentru a invata sa lucrez cu energia – Reiki, La Ho Chi, Tetha Healing, Flacare Violet… Si regulat mi le fac pentru ca ma simt mult mai bine dupa.
  • Inconjoara-te de oameni pozitivi. Iubesc oamenii si ii apreciez, dar ma iubesc si pe mine. Am inteles ca fiecare din noi e responsabil de viata sa si ca daca iubesc pe cineva nu trebuie sa-l las sa ma trateze dupa bunul plac. Pot sta la distanta de el/ea/ei. Dar asta nu inseamna ca nu-i iubesc, ci ca ma iubesc mai mult pe mine.
  • Petrece timp cu tine, in singuratate. Timp in care sa te asculti, sa te analizezi, sa te vindeci, sa cresti. Eu scriu mult atunci, vorbesc cu mine prin scris si de multe ori rescriu trecutul si astfel ma uit la ei si detasata.
Cum sunt, pana acum, acesti 11 pasi de actiune pentru o viata imputernicita?
  • Joaca-te, iubeste, zambeste, fii recunoscator/recunoscatoare!
  • Traieste aici si acum, in prezent. De cele mai multe ori suntem fie in trecut, fie in viitor, dar in prezent foarte rar sau deloc. Ca sa nu-mi las mintea doar sa fie intre cele doua – trecut si viitor- respir constient, dar folosesc si tehnica ho’oponopono, adica spun cuvintele „Imi pare rau! Te rog iarta-ma! Te iubesc! Iti multumesc!” E o tehnica foarte buna de curatare a trecutului si revenire de punctul Zero. Punctul in care am fost creati si de ne conecta cu Sursa. Si pe masura ce curatam tot mai mult, primim mult mai bine mesajele de la Sursa prin intermediul Intuitiei.
  • Viseaza cat de mult se poate. Eu consider ca visele sunt dorinte ale Sufletului care vrea sa se manifeste prin ele.
  • Iesi din relatii toxice, din situatii/relatii/joburi care nu te implinesc. Eu sunt perfect de acord ca atunci cand facem loc in viata noastra unui job pe placul nostru, unei relatii implinite, unor oameni minunati ei vor aparea. Universul umple toate golurile daca e lasat sa o face.
  • Da-te din calea ta! Aici te las pe tine sa te gandesti cum sa o faci, caci stii cel mai bine.

Spor dragul meu/ draga mea la pus in practica acesti pasi. Te imbratisez cu drag si daca ai nevoie de un coach sau un terapeut in calatoria ta ma poti contacta in privat.

Ana Grecu – Life Coach, specialist în Reprogramare mentala si Vindecare Emoțională prin tehnici NLP și in Analiză tranzacțională. Terapii alternative Reiki, La ho Chi si ThetaHealing, Hipnoză

Te invit si in grupul nostru de facebook Dezvolta-te si atinge-ti potentialul, ai likul aici https://www.facebook.com/groups/880631302318241

In sectiunea produsele noastre gasesti atat instrumentul Game of Masks, dar si alte evenimente sau ateliere. Aici ai linkul https://gameofmasks.online/produsele-noastre/

Share the Post:

Alte articole

Acceptarea de sine

Cam asa procedam si noi, ne comparam cu altii si uitam ca suntem unici. Nu mai exista altcineva la fel ca mine si nici ca tine si tocmai asta e farmecul nostru, unicitatea noastra. Dar din cauza educatiei, neincrederii in sine, lipsei iubirii de sine vrem sa fim altcineva, mai putin noi. Ii vedem pe ceilalti plini de calitati, in schimb la noi vedem in special defectele. Stiu ca ei multe defecte, la fel ca si mine si la fel ca si orice persoana de pe acest pamant si de aceea m-am gandit sa iti propun un exercitiu.

Read More

HARTA LUĂRII DE DECIZII MAI BUNE

Tu cât ești de mulțumit de calitatea deciziilor din viața ta? Dacă răspunsul este „nu prea„ îți recomand să pui în aplicare HARTA LUĂRII DE DECIZII MAI BUNE. Postasem zilele trecute o recomandare de carte, si anume cartea „DA sau NU – Ghidul deciziilor eficiente” de Spencer Johnson. Astăzi m-am gândit să scriu câteva rânduri despre aceasta carte si sa împărtășesc cu voi câteva idei valoroase cu care am rămas din ea. Mai jos vă las harta pe care personajul principal și-a făcut-o și pe care eu deja am început să o aplic atunci când iau hotărâri și am observat la mine că ajută mult.

Read More

3 întrebări esențiale pentru a-ți crea o viață mai bună !

Si ajungem la o anumita varsta si ne privim inapoi viata si ne dam seama ca am fi vrut sa fi facut ceva diferit, ceva ce ne-ar fi adus implinire si satisfactie profesionala si mai multi bani, de ce nu. Un gând foarte comun intalnit de mine atat la prieteni, cat si la clientii cu care lucrez este: „Mi-aș fi dorit să fi putut face altceva, dar nu am știut niciodată cu adevărat ce vreau să fac.”

Read More

Diferențele între egoism și iubirea de sine

În articolul de astăzi m-am gândit să scriu despre care sunt diferențele între egoism și iubirea de sine. Am întâlnit de foarte multe ori ideea că dacă o persoană se pune pe primul loc în viața ei este egoistă și e total greșit din punctul meu de vedere. Faptul că te pui pe primul loc în viața ta denotă de fapt iubirea pe care ți-o porți și ți-o arăți ție însuți. Am lucrat mult cu mine să învăț să spun NU, să mă valorizez și să mă pun pe primul loc în viața mea.

Read More